Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
 

 

STRONA GŁÓWNA  | WYDARZENIA  | WARTO ZOBACZYĆ  | CZYTANIA NA DZIŚ    


>> O nas...
>> Historia naszego KSM-u
>> Ksiądz Asystent
>> Program formacji
>>
Godło i Hymn
>>
Patroni
>>
Galeria
>> KontaktCo tydzień w piątek
19:15
W każdy pierwszy piątek miesiąca
20:00

FORMACJA KSM

 

„Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie – Gotów!” – tak brzmi zawołanie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, które chyba najkrócej określa jego podstawowe ideały. Statut rozwija tę myśl, stwierdzając, że zasadniczym celem KSM jest „kształtowanie dojrzałych chrześcijan oraz aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła”. To, co składa się na ten cel – kształtowanie (formacja) oraz uczestnictwo (działalność zewnętrzna) – stanowi filary, na których oparte jest funkcjonowanie Stowarzyszenia.

Prowadzona w KSM formacja chrześcijańska, bo o taką tutaj chodzi, to „stały proces osobistego dojrzewania i upodabniania się do Chrystusa, zgodnie z wolą Ojca, pod kierunkiem Ducha Świętego” (por. Jan Paweł II, Christifideles Laici, 57). Grupę, którą ta formacja obejmuje stanowią sami członkowie. Należy szczególnie mocno podkreślić, że rozwój ma przebiegać w sposób całościowy – formacja obejmuje wszystkie dziedziny życia. Stowarzyszenie nie skupia się więc tylko na sferze duchowej, lecz swym zainteresowaniem obejmuje także zupełnie świeckie aspekty życia i jest to chyba  najbardziej charakterystyczną jego cechą. Prowadząc formację religijną, KSM nie tworzy natomiast własnych, specyficznych tylko dla siebie programów formacyjnych, lecz opiera się na nauczaniu Kościoła. Fundament tworzą tu zatem Pismo Święte i kościelne dokumenty.

Aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła – działalność zewnętrzna – stanowi dominujący aspekt funkcjonowania Stowarzyszenia. Jest to oddziaływanie na otoczenie, odbywające się w zakresie podobnie szerokim co – skierowana do wewnątrz – formacja. KSM nie zamyka się w swoich ramach, lecz chce docierać do możliwie wszystkich młodych ludzi. Działanie przyczynia się również do całościowo pojętej formacji. Sposób realizacji celu jest przez Statut precyzowany z pomocą zadań. Charakter organizacji sprawia, że kwestie wiary przeplatają się ze sprawami świeckimi. W sferze ducha KSM podejmuje się rozpowszechniania wiedzy religijnej i zapoznawania młodych z dokumentami Kościoła oraz szerzenia pośród nich uczestnictwa w sakramentach. Zwraca się także uwagę na zaangażowanie młodzieży w apostolską misję Kościoła.

Spośród spraw świeckich KSM stawia przede wszystkim na rozwój intelektualny młodego człowieka. Dba się tu o jego wiedzę, świadomość kulturalną i kwalifikacje zawodowe. Uwadze nie uchodzi także sprawność fizyczna. Równie ważne co rozwój indywidualny, jest przystosowanie do funkcjonowania w społeczeństwie. Przygotowuje się zatem młodzież do podjęcia pracy i przedsiębiorczości, do założenia rodziny. Zwraca się również uwagę na działalność charytatywną. Dla jak najlepszego przekazania zasad dotyczących życia publicznego, Stowarzyszenie posługuje się nauczaniem społecznym Kościoła.

Oprócz dbania o rozwój duchowy, intelektualny, fizyczny i społeczny człowieka, nie zapomina się o czasie wolnym – odpowiednia organizacja życia towarzyskiego stała się jednym z zadań KSM. Warto również nadmienić, że Stowarzyszenie współpracuje z innymi organizacjami – zarówno krajowymi, jak i zagranicznymi.


Liczniki